Zdá se vám tato otázka poněkud nevhodná a podivná? Pak si uvědomte, že lidský čich je naprosto dokonalý nástroj (tedy pokud správně funguje) k tomu, odhalit i sebemenší ohnisko plísní, hniloby a dalších nepříjemných zdrojů zápachu. Ještě, než se předmětu dotkneme, a zaregistrujeme-li nepříjemný odér, nikoli libou vůni, můžeme podniknout potřebné kroky k jeho eliminaci.

peříčko na koberci

Tímto způsobem lze zaregistrovat zapáchající kuchyňskou utěrku nebo houbičku na nádobí, které již vyžadují výměnu za čisté, a podobné je to i s naším kobercem.

Po koberci se většinou pohybujeme vestoje, a jen někteří „fajnšmekři“ jej využívají jako pracovní nebo hrací plochu. Pokud tedy patříte do té první kategorie, může se vám snadno stát, že jste svým nosem od něho příliš daleko, abyste si povšimli některých typických nepříjemných jevů. Jde například o žluklý tuk, který se po rozptýlení při vaření zašlapal mezi kobercová vlákna, anebo o typickou „vůni“ propocených bosých chodidel, která neviděla čistou vodu dobrý týden.

koberce na podlaze

Máte-li tendenci pozvat do bytu návštěvu, přivoňte si pro jistotu k vašemu koberci, protože co kdybyste náhodou něco museli zvedat ze země, a co kdyby vám při tom návštěva pomáhala? Kdyby někdo ucítil obdobu „voňavých“ ponožek, mohlo by to vnést do situace jisté faux pas. Jestliže vám koberec zrovna nevoní, je čas povolat na jeho plochu odborníky. Ti si poradí i s čištěním vlněných koberců https://www.wismont-cisteni.cz/ nebo s koberci perskými, které vyžadují maximální opatrnost, a nesnesou při čištění příliš hrubé zacházení.

Nečistota a zápach na kobercích se objevují v každé domácnosti, kde se převážně chodí naboso nebo v ponožkách či silonových punčochách, a kde se koberec pouze vysává sáčkovým vysavačem, což pochopitelně k jeho důkladnému vyčištění a zbavení chodidlového odéru nebude stačit. Naopak speciální čisticí stroje si poradí v těchto situacích vždy.