Jedním z nejoblíbenějších fenoménů, které můžeme pozorovat, je bezesporu polární záře. Již od pradávna je lidé pozorovali a přikládali jim nejrůznější význam podle svého náboženství. Dnes jsme však většinou náboženství opustili. A je pravdou, že věda nám dala odpovědi na mnoho věcí, které jsme již dříve nedokázali vysvětlit, včetně právě polárních září. Ty, ačkoliv se objevují v noci, mají spojitost se Sluncem. Právě to je jejich příčinou, tedy spíše sluneční erupce, které se projevují mnohdy docela často. Je pravdou, že nám připravují nádhernou podívanou, ale jak vlastně vzniká?

 

typická polární záře

 

Jen málokdo si dovede představit, jak obrovské Slunce ve skutečnosti je. Nám se zdá malé, avšak je to proto, že jsme od něj velmi vzdáleni. Je tedy pochopitelné, že při erupci dochází k vyvržení obrovské spousty materiálu, podobně jako je tomu například u sopek. A jelikož ve vesmíru není gravitace, postupují tyto částice sluneční soustavou.

 

Pokud jsou příhodné podmínky a naše Země se těmto výbojům ocitne v cestě, jsou zadrženy ionosférou. S tou reagují a vytváří přitom dobře známé barevné obrazce. Ty pak můžeme pozorovat i my.

 

polární záře nad mořem

 

Proč se ale polární záře objevují především na pólech, hlavně pak na severním? Za to může naklonění zemské osy. Ta způsobuje, že právě póly jsou tím, co je nakloněno ke Slunci, a co tedy dostane největší dávku této radiace. I když je pravdou, že při zvláště velkých erupcích je možné polární záři pozorovat i v jiných oblastech. Několikrát se podařilo ji pozorovat dokonce i v naší republice.

 

V každém případě je pravdou, že se jedná o krásné představení, které navíc není nijak nebezpečné. Naše ionosféra je dostatečně silná, aby veškeré záření pohltila a v podstatě je přeměnila na barevné představení, které si můžeme užívat. Jistě, skutečnost je jiná než to, co nám říkala stará náboženství. To však neznamená, že jde o méně pozoruhodný fenomén, a měli bychom být rádi, že jej můžeme pozorovat.