Je jasné, že prakticky každý výrobek je vhodné zabalit. Ochráníme jej tak před poškozením během přepravy, a navíc můžeme na obal natisknout údaje, které zákazník potřebuje vědět. Ovšem, podobně jako u jiných věcí, i obaly mohou být z rozdílných materiálů. Těmi, se kterými se setkáváme zdaleka nejčastěji, jsou plastové obaly. A je poměrně snadné vidět, proč. Mají totiž vlastnosti, které jsou mnohem lepší, než jaké nabízí jiné typy. To ovšem neznamená, že jsou zcela bez problémů.

koš plný plastových obalů

V první řadě je zde potřeba vyzdvihnout jejich nepropustnost. I když daný výrobek spadne do vody, plast ji k němu nepropustí. Může tak být venku i při nepřízni počasí. Platí to samozřejmě i opačně, takže je možné v něm skladovat i tekutiny. Zde jsou zdaleka nejklasičtějším příkladem plastové lahve.

Výhodou je i jejich nerozbitnost. Na rozdíl například od skla se není potřeba bát, že se při pádu rozletí na tisíc kusů. Tím se značně usnadní přeprava i skladování, neboť již není nutné věnovat takovou péči tomu, aby nespadl.

plastové obaly v potravinářství

Také je velmi snadné dát na něj prakticky jakýkoliv potisk, což přijde vhod snad všem firmám. Přeci jen, zákon vyžaduje, aby bylo dané zboží zřetelně označeno, v případě potravin pak i uvedeno kompletní složení. V neposlední řadě je pak potřeba zmínit cenu. Ta je oproti jiným typům obalových materiálů poměrně nízká, snad s výjimkou papíru, který však v mnoha případech nelze použít. Není tedy divu, že představuje pro výrobce velmi snadné řešení.

A jaké jsou tedy ty nevýhody? Bohužel jsou takové, které nám nejsou příliš na očích. Jednou z nich je náročná likvidace. Jistě, část lze recyklovat, avšak zvláště u těch z potravinářských výrobků to možné není. Výroba pak také nejen neprospívá životnímu prostředí, ale vyčerpává i klesající zásoby ropy.

Přeseto je to zdaleka nejpoužívanější typ obalového materiálu, který máme dnes k dispozici, a podle toho je také používán.