Když se řekne Londýn, určitě každého napadne Big Ben. Big Ben je zvon, který se nachází ve věži Westminsterského paláce v jeho nejvyšší věži, jedná se se o název zvonu, ale lidé takto nazývají právě tuto hodinovou věž. V roce 1987 byl Big Ben zapsán do seznamu UNESCO. Jak jsme již zmínili, Big Ben je součástí Westminsterského paláce. Je to „Dům parlamentu“ a zde právě sídlí parlament Velké Británie. Tuto věž Big Ben najdete na břehu řeky Temže a je monumentem Londýna. Tato věž má pět zvonů, největší z nich je právě Big Ben – také Big Bell, což znamená v překladu velký zvon. Váží více jak 13 tun!

londýn

Za zmínku také stojí London Eye, což v češtině znamená Londýnské oko.  Jedná se o nejvyšší evropské vyhlídkové kolo a rovněž ho najdete u řeky Temže. Do roku 2006 bylo Londýnské oko největší vyhlídkové kolo na celém světě a břeh řeky Temže zdobí od roku 1999 a může se těšit velké oblíbenosti turistů. Asi jeden z nejznámějších řetězových mostů na světě je Tower Bridge, neboli česky „Věžní most“.   Aby pod mostem mohla projet větší loď, je most zvedací. Po mostě se dá projít, přejet ho autem či klasickým londýnským červeným autobusem Doubledeckerem.

big ben

Milovníky Harryho Pottera od světoznámé britské autorky J. Rowlingové určitě nadchne Studio Harryho Pottera a nedá si ho ujít! Jedná se o studio filmové společnosti Warner Bros, právě zde se natáčelo hodně scén do filmu o malém kouzelníkovi.  Můžete zde projít Bradavickými interiéry, prohlédnete si zde interiér Bradavického hradu a podobně. Za zmínku také stojí 300 m vysoký prosklený mrakodrap The Shard, který se monumentálně tyčí v Londýně již od roku 2012. Pokud vás už unavuje navštěvovat londýnské památky a obchody, určitě si odpočinete v zelené oáze v centru Londýna. Jedná se o Hyde Park anebo třeba i Kensington Gardens. Česky skrytý park a Kensingtonské zahrady.  Greenwich Observatory také stojí za zmínku. V této městské čtvrti najdete plno atrakcí a také nultý poledník. Zrovna na Greenwichské hvězdárně definovali nultý poledník a odsud se počítá správný čas.