Město České Budějovice je známo svými přírodními krásami a historickými pamětihodnostmi, ale také sportem. Je zde vybudován krásný plavecký bazén, hokejový a fotbalový stadion, hraje se tu basketbal, volejbal, florbal, házená či futsal, nedaleko odtud v Českém Vrbném je vybudován vodácký slalomový kanál a podél Vltavy lze provozovat jízdu na in-line bruslích nebo na jízdním kole. Zdaleka jsme ale nevyjmenovali veškeré sporty, s nimiž se tu setkáte na vrcholové či rekreační úrovni, a jedním z nich je i turistika.

Vltava v Rožmberku

Vypravit se do Českých Budějovic za turistikou a zajistit si ubytování v Českých Budějovicích a okolí není vůbec špatný nápad, protože si ji tu užijete jak při pobytu ve městě, tak i za jeho hranicemi. Začít byste mohli v historickém jádru města u Černé věže, odkud se lze procházet mezi měšťanskými domy a navštěvovat různé provozovny cukráren, restaurací nebo čajoven, a až vám to bude připadat okoukané, vydejte se autem nebo vlakem vstříc dalším dobrodružstvím:

Rožmberk nad Vltavou

Kleť – Kleť je nejvyšší vrchol pohoří zvaného Blanský les a vypravit se tam můžete autem, které odstavíte v Krásetíně, a k vrcholu se vyvezete lanovkou, anebo na Kleť vystoupáte pěšky, případně na kole. Blanský les patří k nejkrásnějším horským celkům v Evropě a vyplatí se udělat si čas alespoň na několik dnů a projít se tu pěšky po kopcích po turisticky značených cestách.

Stezky podél Vltavy – Vltava je nesmírně podmanivá řeka především na svém horním toku, v podstatě od pramene přes přehradu Lipno, Loučovice, Vyšší Brod až do Českého Krumlova a ke zřícenině hradu Dívčí Kámen. Stojí za to sbalit batoh a vyrazit na jeden nebo více celodenních výletů podél Vltavy. Velmi zajímavé pasáže objevíte například podél rezervace Čertovy proudy a Čertova stěna – Luč a také nedaleko Třísova a Zlaté Koruny. Vodáci dobře znají zejména úsek mezi Zlatou Korunou a Dívčím Kamenem a považují jej za velmi romantické říční údolí.