Nejznámější typy žárovek do předních světlometů jsou označené jako H7 a H4. H7 je novější typ s jedním vláknem, určený zvlášť pro dálková a zvlášť pro potkávací světla. Starší typy žárovek H4 dvouvláknové se využívají pro oba typy světel současně.noční provoz na víceproudé silnici

Náhled do historie H4

Autožárovky H4 mají dvě vlákna a v odborné terminologii se nazývají „bilux“. Poprvé spatřily světlo světa na výrobních linkách již v polovině roku 1967, a po úspěšném testovacím režimu se v roce 1970 začaly vyrábět sériově a montovat do předních světlometů celé řady vozidel. Na svou dobu převratná technologie, která s halogenovým plynem uvnitř baňky zvládla osvítit jízdní pruh do takové vzdálenosti, aby byla jízda v automobilu bezpečná.
Ve své době to bylo naprosto dostačující osvětlení, dnes už s výkonnějšími vozy a s vyšší povolenou rychlostí na dálnicích a rychlostních komunikacích rostou také nároky na pozornost, zkracuje se reakční čas, a to vyžaduje lepší podmínky, co se týče osvětlení. Proto se také vyrábí autožárovky, které překonaly běžný standard, a nabízí více světla, resp. více jasu a lepší kontrast.
Vyšší kvalita osvětlení však také znamená nabídnout řidičům bělejší odstín světla, s vyšší teplotou chromatičnosti, než je u starších typů autožárovek zhruba 3000 K. A takové parametry vám může poskytnout více značkových výrobců, mezi nimiž se v nezávislých testech na předních pozicích umístily značky Philips https://www.tisknulevne.cz/naplne-do-tiskaren/philips/ a Osram.přední světlomet veterána

Bezpečnější jízda s autožárovkou H4

I starší světlomety se mohou osadit výkonnostně silnějšími zdroji. Například výrobce Osram již řadu let nabízí typové řady Silverstar, Cool Blue a Night Breaker určené i pro tato vozidla, s paticemi P43t-38. Svým výkonem se vyrovnají i moderním světlometům, řidič má k dispozici jasnější a kontrastnější ostré bílé světlo o přijatelnějším odstínu, s teplotou chromatičnosti až 4200 K. Tato barva světla snižuje únavu za volantem, zkracuje reakční čas v běžném provozu a zvyšuje bezpečnost a jízdní pohodlí.